Czego dowiesz się z tego artykułu:
- Jak zbudowany jest zginacz łokciowy nadgarstka
- Za wykonywanie jakich ruchów odpowiada
- W jakich miejscach mogą objawiać się dolegliwości bólowe nim spowodowane
- Jak dopasować ćwiczenia do jego właściwości, aby go wzmocnić
Cały wpis jest również dostępny w formie wideo na youtube:
Budowa przedramienia i nadgarstka
Przedramię to obszar rozciągający się od łokcia do nadgarstka. Składa się m.in. z mięśni zamkniętych w trzech przedziałach. Obejmują one przedział przedni, boczny i tylny.

Przedziały te, są oddzielone błoną międzykostną znajdującą się między kością promieniową i łokciową oraz boczną przegrodą między mięśniową.
Przedni przedział jest znany jako przedział zginaczy, ponieważ mięśnie działają głównie w celu zginania nadgarstka i palców. Składa się on z warstwy głębokiej i powierzchownej.

Przedział powierzchowny zawiera w sobie mięsień, na którym głównie skupimy się w tym wpisie - mianowicie zginacz łokciowy nadgarstka.
Rozpoczyna się on z dwóch oddzielnych głów, z czego jedna przyczepia się do kości ramiennej, dokładnie do nadkłykcia przyśrodkowego. Druga zaś zaczyna się na tylnym brzegu kości łokciowej i wyrostku łokciowym.

Dalej mięsień ten przebiega ku dołowi, przechodząc w długie ścięgno, które przyczepia się do podstawy 5 kości śródręcza, kości grochowatej i haczykowatej.
Zginacz łokciowy nadgarstka funkcja
Zginacz łokciowy nadgarstka zgina i przywodzi rękę w nadgarstku.

Zginacz łokciowy nadgarstka ból
Zmagając się z bólem mięśni przedramienia warto wiedzieć, że bezpośredni problem ze zginaczem łokciowym nadgarstka będzie objawiał się bólem zlokalizowanym dokładnie po stronie małego palca na nadgarstku, ale również w łokciu

Zginacz łokciowy nadgarstka ból
Zmagając się z bólem mięśni przedramienia warto wiedzieć, że bezpośredni problem ze zginaczem łokciowym nadgarstka będzie objawiał się bólem zlokalizowanym dokładnie po stronie małego palca na nadgarstku, ale również w łokciu.
Zginacz łokciowy nadgarstka ćwiczenia
Przejdźmy teraz do ćwiczeń, które precyzyjnie wzmocnią ten mięsień i pomogą pozbyć się bólu mięśni przedramienia.
Ćwiczenie 1
(1) W pozycji siedzącej lub klęczącej, opieramy przedramie przed sobą, tak by nadgarstek delikatnie wystawał poza oparcie.
(2) Ruch, będzie polegał na zgięciu dłoniowym nadgarstka.

Dysponujemy dwoma pracami, które analizowały jego ramię momentu siły i są one niejednoznaczne.
W jednej możemy zauważyć, że ramię zaczyna spadać po minięciu pozycji neutralnej, natomiast w drugiej, że ramię rośnie wraz z postępującym zgięciem dłoniowym.
Ćwiczenie 2
(1) W drugim ćwiczeniu rękę odwiedzioną do 90* i przywiedzioną horyzontalnie do około 40* w stawie ramiennym wraz z wyprostowanym stawem łokciowym kładziemy na podpórce.
(2) Wiemy że w ruchu przywodzenia nadgarstka, ramię siły dla zginacza łokciowego wzrasta wraz z jego rozciągnięciem co pokrywa się ze zwiększająca ilością pracy do wykonania w trakcie tego ćwiczenia.

Dodatkowo w maksymalnym rozciągnięciu możesz dodać 2-3 sekundy pauzy pod napięciem.
Zwróć uwagę aby w trakcie trwania ruchu, nadgarstek ustawiony był neutralnie.
Łokieć Golfisty
Warto również wspomnieć o innym problemie, w którym ćwiczenia z tego wpisu również mogą okazać się pomocne, a jest to łokieć golfisty..

Dokładniej mówiąc, jest to zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego. Miejsce to jest wspólnym początkiem mięśni zginaczy nadgarstka i pronatorów przedramienia - w tym również jak już wiemy, zginacza łokciowego nadgarstka.
Jego zapalenie spowodowane może być przewlekłym, powtarzającym się obciążaniem, przewyższającym jego zdolności do obciążania, prowadząc do nawracających mikrouszkodzeń w obrębie ścięgna.

Problem nazywany jest łokciem golfisty, ponieważ w trakcie pracy, czyli zamachu jak i uderzenia, ustawienie które przyjmujemy, może powodować odtwarzanie objawów.
Jednak większość przypadków nie wynika w rzeczywistości z urazów związanych ze sportem, ale raczej z zawodów związanych z pracą, z powtarzającymi się czynnościami, jak np. budownictwo czy hydraulika.Problem nazywany jest łokciem golfisty, ponieważ w trakcie pracy, czyli zamachu jak i uderzenia, ustawienie które przyjmujemy, może powodować odtwarzanie objawów.
Jednak większość przypadków nie wynika w rzeczywistości z urazów związanych ze sportem, ale raczej z zawodów związanych z pracą i z powtarzającymi się czynnościami, jak np. budownictwo czy hydraulika.
Zobacz też:
Ból przedramienia nie daje Ci spokoju? - zobacz ten wpis o mięśniu ramiennym.