Ból nadgarstka - wstęp
Ból nadgarstka jest czwartym najczęstszym miejscem występowania bólu mięśniowo-szkieletowego w kończynie górnej, zaraz po barku, ręce i łokciu.
W tym wpisie przedstawimy jedną z możliwych przyczyn tego problemu, wraz z dopasowanymi ćwiczeniami.
Pomoże nam w tym Tomek - zawodnik sportów walki, któremu pomagaliśmy w wygranej walce, na ostatniej gali FEN 47.
W okresie przygotowawczym do niej, wystąpił problem właśnie z nadgarstkiem, z którym udało nam się szybko rozprawić.
Oprócz sytuacji Tomka, u nas w zespole również zmagaliśmy się z poważniejszymi kontuzjami nadgarstków, na przestrzeni ostatnich lat.
Doświadczyliśmy chyba wszystkie możliwe do popełnienia błędy - od niedokładnych opisów złamań kości, skutkujących wykształceniem stawu rzekomego i ostatecznie zabiegiem, do utrzymujących się przewlekłych stanów bólowych.
Doświadczenia te, pozwalają nam jeszcze lepiej zarządzać takimi problemami. Zacznijmy zatem od zaznajomienia się z anatomią tego obszaru.
Ból nadgarstka - budowa, anatomia
Przedramię to obszar rozciągający się od łokcia do nadgarstka. Składa się m.in. z mięśni, zamkniętych w trzech przedziałach. Obejmują one przedział przedni, boczny i tylny.
Przedziały te, są oddzielone błoną międzykostną znajdującą się między kością promieniową i łokciową oraz boczną przegrodą między mięśniową.
Przedni przedział jest znany jako przedział zginaczy, ponieważ mięśnie działają głównie w celu zginania nadgarstka i palców. Składa się on z warstwy głębokiej i powierzchownej.
Przedział powierzchowny zawiera w sobie mięsień, na którym głównie skupimy się w tym wpisie - mianowicie zginacz łokciowy nadgarstka.
Rozpoczyna się on z dwóch oddzielnych głów, z czego jedna przyczepia się do kości ramiennej, dokładnie do nadkłykcia przyśrodkowego. Druga zaś zaczyna się na tylnym brzegu kości łokciowej i wyrostku łokciowym.
Dalej mięsień ten przebiega ku dołowi, przechodząc w długie ścięgno, które przyczepia się do podstawy 5 kości śródręcza, kości grochowatej i haczykowatej.
Ból nadgarstka - gdzie, kiedy i jak boli?
Zginacz łokciowy nadgarstka zgina i przywodzi rękę w nadgarstku.
Z uwagi na jego przebieg, ból z nim związany będzie zlokalizowany po stronie małego palca na nadgarstku, ale również w łokciu, o czym powiemy sobie pod koniec tego wpisu.
W nadgarstku, objawy odtwarzają się przy oporowym zgięciu i przywiedzeniu nadgarstka.
Ból nadgarstka - ćwiczenia
Przejdźmy zatem do ćwiczeń, które precyzyjnie wzmocnią ten mięsień.
Historia i opinia Tomka
Jako ciekawostkę możemy dodać, że Tomek zakończył walkę poprzez rzadko spotykane duszenie von flue, w którym kontuzjowany nadgarstek mógłby sporo przeszkodzić. Tym bardziej cieszy szybkie pozbycie się problemu jeszcze przed walką.
Tak jak Tomek wspomniał, ćwiczenia te nie są trudne, nie trwają długo i nie potrzeba nadzoru drugiej osoby, aby po odpowiednim przeszkoleniu dobrze je wykonywać i mieć pewność co się robi.
Jak widzisz, nadgarstek nie jest skomplikowany, jeśli chodzi o sprzęt potrzebny do jego treningu. Zwykła hantla może w zupełności wystarczyć, tak więc możesz te ćwiczenia wykonywać gdzie chcesz - w domu lub na siłowni.
Kluczowym jest, aby były one dopasowane do Twoich możliwości i objawów, oraz aby progres był mierzony na przestrzeni czasu, ponieważ to to w dużej mierze zapewni Ci trwałe efekty.
Warto w takim planie uwzględnić również ćwiczenia na inne rejony kończyny górnej. Chociażby z uwagi na to, że problem w jednym rejonie, może wpływać na inny.
Przykładowo, w pewnym badaniu z 2019 roku stwierdzono, że łokieć golfisty i tenisisty, były związane z osłabieniem rotatorów zewnętrznych i odwodzicieli stawu ramiennego.
Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, czy potrzebujesz się czuć zdrowo w codziennym życiu, możesz odebrać swój plan treningowy wypełniając ankietę na naszej stronie. Skontaktujemy się z Tobą, aby zebrać więcej informacji do stworzenia go, po czym otrzymasz swój dopasowany plan.
Ból nadgarstka czy łokieć golfisty?
Warto również wspomnieć o Innym problemie, w którym ćwiczenia z tego wpisu również mogą okazać się pomocne. Jest to właśnie wspomniany łokieć golfisty.
Dokładniej mówiąc, jest to zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego. Miejsce to jest wspólnym początkiem mięśni zginaczy nadgarstka i pronatorów przedramienia - w tym również jak już wiemy, zginacza łokciowego nadgarstka.
Jego zapalenie spowodowane może być przewlekłym, powtarzającym się obciążaniem, przewyższającym jego zdolności do obciążania, prowadząc do nawracających mikrouszkodzeń w obrębie ścięgna.
Problem nazywany jest łokciem golfisty, ponieważ w trakcie pracy, czyli zamachu jak i uderzenia, ustawienie które przyjmujemy, może powodować odtwarzanie objawów.
Jednak większość przypadków nie wynika w rzeczywistości z urazów związanych ze sportem, ale raczej z zawodów związanych z pracą, z powtarzającymi się czynnościami, jak np. budownictwo czy hydraulika.