Ostatnia aktualizacja:
2024-10-01

Mięsień przywodziciel wielki - ćwiczenia, testy i funkcja

Jeśli odczuwasz ból pachwiny mogący rozciągać się wzdłuż nogi, a Twój codzienny monolog wygląda mniej więcej tak: Czemu on się utrzymuje? Co mam z tym zrobić? Kiedy wrócę do treningów? To w tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jak zbudowany jest mięsień przywodziciel wielki
  • Jakie są funkcje mięśnia przywodziciela wielkiego
  • W jakich miejscach może objawiać się ból spowodowany tym mięśniem
  • W jaki sposób sprawdzić, czy masz z nim problem
  • Jakie ćwiczenia pomogą pozbyć się bólu i wrócić do sprawności

Cały wpis jest również dostępny w formie wideo na Youtube:

➡️ Sprawdź dlaczego nie możesz uporać się bólem

Mięsień przywodziciel wielki budowa

Przywodziciel wielki (musculus adductor magnus) to największy z mięśni przedziału przyśrodkowego. W jego skład wchodzą:

Mięśnie przywodziciele

Położny jest najbardziej z tyłu z całej grupy. Opisywany jest jako duży trójkątny mięsień, który składa się z dwóch części.

Pierwsza, łonowo-udowa, składająca się z dwóch segmentów: górnego, którego przyczep początkowy to gałąź dolna kości łonowej i przyczepia się do guzowatości pośladkowej oraz dolnego, który zaczyna się na gałęzi kości kulszowej a przyczepia się do kresy chropawej i nadkłykciowej przyśrodkowej. Oba segmenty charakteryzują się przebiegiem włókien dolno-bocznym.

Podział przywodziciela

Druga część, kulszowo-goleniowa, rozpoczyna się na guzie kulszowym, a kończy na guzku przywodziciela kości udowej. Jeżeli chodzi o przebieg włókien tej części, jest on praktycznie pionowy.

Funkcje mięśnia przywodziciela wielkiego

Przechodząc do funkcji, część łonowo-udowa odpowiada za przywodzenie i zgięcie stawu biodrowego , oraz w małym stopniu za rotację zewnętrzną.

Funkcje części łonowo udowej mięśnia przywodziciela wielkiego

Natomiast część kulszowo-goleniowa, odpowiada za jego przywodzenie i prostowanie, jak i również w minimalnym stopniu za rotację, ale wewnętrzną.

Funkcje części kulszowo goleniowej mięśnia przywodziciela wielkiego

Mięsień przywodziciel wielki - ból przywodziciela

Patrząc po przebiegu tego mięśnia, ból z nim związany może być zlokalizowany w pachwinie, po tylno-przyśrodkowej części uda i po wewnętrznej stronie kolana.

Na co dzień może być odczuwany podczas czynności takich jak chodzenie po płaskiej powierzchni czy po schodach, lub podczas wykonywania przysiadów.

Miejsce bólowe

Naderwania i naciągnięcia przywodziciela wielkiego

Do naciągnięć i naderwań tego mięśnia może dojść podczas jego rozciągania w większych prędkościach, połączonych z wyhamowywaniem tego ruchu, szczególnie w skrajnym zakresie, które jest powiązane z dużym naprężeniem mięśnia, mogącym prowadzić do kontuzji.

Dowiedz się więcej:

Testy na mięsień przywodziciel wielki

Test 1

Przywodziciel wielki wykonuje głównie przywodzenie i wyprost w stawie biodrowym, więc testować go możemy na kilka sposobów. W pierwszym załóż taśmę na stopy i połóż się jak najbliżej ściany, umieszczając na niej nogi z wyprostowanymi kolanami.

Ruch będzie polegał na wbijaniu pięt w ścianę do momentu uniesienia bioder z ich jednoczesną rotacją zewnętrzną.

test na sprawdzenie czy masz problem z przywodzicielem wielkim

Test ten wykorzystuje właściwości dla ruchów wyprostu i rotacji zewnętrznej przywodziciela wielkiego, o czym szerzej powiemy przy ćwiczeniach.

To, o czym warto wspomnieć, to fakt, że poprzez wyprost kolana minimalizujemy wkład mięśni tylnej grupy uda do ruchu, ustawiając je w niewydolności pasywnej.

W przeciwieństwie do nich przywodziciel wielki, za sprawą swojego przyczepu końcowego, nie ma bezpośredniego przełożenia na pracę stawu kolanowego, przez co w tym ustawieniu nie będzie go to dotyczyć. Jeśli jesteś osobą zaawansowaną, możesz skorzystać z wersji jednonóż.

Test 2

W drugim teście skupimy się na funkcji przywodzenia i rotacji wewnętrznej tego mięśnia.

Połóż się na nodze testowanej, a drugą umieść na wałku. Tą, na której leżysz, wyprostuj w biodrze i zrotuj wewnętrznie. Następnie unieś ją w kierunku sufitu z jednoczesnym utrzymywaniem pozycji początkowej biodra i przytrzymaj na górze ruchu.

Jak sprawdzić czy masz problem z przywodzicielem wielkim

Spowoduje to wymuszenie skurczu izometrycznego, pomagającego wyizolować pracę przywodziciela wielkiego spośród reszty przywodzicieli - krótkiego i długiego. Wspomniane właściwości biomechaniczne zostaną szerzej omówione podczas ćwiczeń.

Jeśli podczas wykonywania przedstawionych testów poczujesz ból po tylno-przyśrodkowej stronie uda, może to oznaczać, że problem dotyczy przywodziciela wielkiego.

➡️ Sprawdź jak znaleźć przyczynę bólu w kilka minut, aby się z nim uporać

Ćwiczenia mięsień przywodziciel wielki

Wiedząc o głównych funkcjach przywodziciela wielkiego zaczniemy od ruchu przywodzenia, ponieważ tutaj grupa mięśni przywodzicieli ma zdecydowanie korzystniejsze ustawienie względem innych mięśni, głównie kulszowo goleniowych, także zdolnych do wykonywania tego ruchu - dzięki czemu będziemy w stanie lepiej się do niego dobrać i wstępnie zmęczyć.

Ćwiczenie 1

W pierwszym ćwiczeniu połóż się prostopadle do podłoża i zegnij delikatnie nogę, na której leżysz, a górną pozostaw w pozycji neutralnej. Umieść wewnętrzną kostkę strony trenowanej na środku gumy, której wysokość odpowiada Twojemu maksymalnemu zakresowi odwodzenia. Ruch będzie polegać na intencji dotknięcia paluchem podłoża z jednoczesnym utrzymaniem pozycji neutralnej biodra.

ćwiczenia na mięsień przywodziciel wielki

Wykorzysta to fakt, że w tym ustawieniu przywodziciel wielki ma jedne z największych zdolności do generowania siły dla ruchu przywodzenia i rotacji wewnętrznej, co pozwoli na jego optymalny trening. Wiemy, że reszta mięśni z grupy przywodzicieli również posiada podobne predyspozycje.

Aby go wyizolować, warto wykorzystać jego większy fizjologiczny przekrój poprzeczny, który mówi o większej zdolności do generowania siły w izometrii. Zrobisz to wykonując sekundową pauzę na dole.

Dobór gumy pozwoli Ci precyzyjnie dopasować obciążenie w zależności od Twoich możliwości. Jeśli zaś nie posiadasz gumy, możesz spróbować wykonać przywodzenie kopenhaskie w prostszej wersji z kolanem zgiętym lub trudniejsze z wyprostowanym.

Alternatywna forma wykonania ćwiczenia na przywodziciel wielki

Ćwiczenie 2

W drugim ćwiczeniu skupimy się na funkcji wyprostu biodra. W pozycji leżenia na plecach ustaw się z boku wyciągu. Nogę zaczep tak, by linka tworzyła kąt prosty z Twoim podudziem, a kolano nogi przypiętej pozostaw zgięte na tyle, aby komfortowo przebywać w tej pozycji.

Ruch będzie polegać na przyciągnięciu nogi trenowanej w stronę podłoża w zakresie od 90 do około 55 stopni zgięcia w biodrze z jednoczesnym jej przywodzeniem do pozycji neutralnej i utrzymywaniem w rotacji zewnętrznej.

mięsień przywodziciel wielki ćwiczenia

Podczas wykonywania ruchu warto użyć podwyższenia, które zapewni punkt odniesienia dla tego zakresu. Zasięg ruchu nie jest tutaj przypadkowy. To właśnie w nim przywodziciel wielki posiada największe zdolności do generowania siły w ruchu wyprostu i rotacji zewnętrznej biodra oraz sprawia, że zakres ten jest najkorzystniejszy dla jego trenowania.

Dodatkowo w trakcie ruchu kolano idzie do wyprostu, co umożliwia dłuższe utrzymanie mięśni kulszowo-goleniowych bliżej pasywnej niewydolności - czyli rozciągnięcia ich jednostek czynnościowych i generowania przez nie mniejszej siły. Pozwoli to bardziej wyizolować pracę przywodziciela wielkiego.

Zobacz też:

Literatura

Chang A, Breeland G, Black AC, Hubbard JB. (2023). Anatomy, Bony Pelvis and Lower Limb: Femur. Ransom AL, Sinkler MA, Nallamothu SV. (2022). Anatomy, Bony Pelvis and Lower Limb: Femoral Muscles.Broski SM, Murthy NS, Krych AJ, Obey MR, Collins MS. (2016). The adductor magnus "mini-hamstring": MRI appearance and potential pitfalls.Obey MR, Broski SM, Spinner RJ, Collins MS, Krych AJ. (2016). Anatomy of the Adductor Magnus Origin: Implications for Proximal Hamstring Injuries.Kiel J, Kaiser K. (2023). Adductor Strain.Takizawa M, Suzuki D, Ito H, Fujimiya M, Uchiyama E. (2014). Why adductor magnus muscle is large: the function based on muscle morphology in cadavers.Benn ML, Pizzari T, Rath L, Tucker K, Semciw AI. (2018). Adductor magnus: An EMG investigation into proximal and distal portions and direction specific action.Grote, K., Lincoln, T. L., & Gamble, J. G. (2004). Hip Adductor Injury in Competitive Swimmers.Hawkins, R. D. (2001). The association football medical research programme: an audit of injuries in professional football.Eckard TG, Padua DA, Dompier TP, Dalton SL, Thorborg K, Kerr ZY. (2017). Epidemiology of Hip Flexor and Hip Adductor Strains in National Collegiate Athletic Association Athletes, 2009/2010-2014/2015.Iqbal A, Kalia S, Beale D, James SL, Botchu R. (2020). Isolated distal adductor magnus tendon avulsion as a rare cause of medial knee pain. A case report.Neumann DA. (2010). Kinesiology of the hip: a focus on muscular actions.Sangeux, M. (2019). Biomechanics of the Hip During Gait.