W tym wpisie pokażemy Ci, co możesz zrobić, aby pozbyć się sztywności w tych okolicach i wrócić do sprawności.
Czego dowiesz się z tego artykułu:
- Jak zbudowane są mięśnie równoległoboczne
- Jakie pełnią funkcje
- W jakich miejscach mogą objawiać się dolegliwości bólowe z nimi związane
- Jaki mają wpływ na ból kręgosłupa
- W jaki sposób sprawdzić, czy masz z nimi problem
- Jakie ćwiczenia pomogą Ci złagodzić ból i wrócić do aktywności
➡️ Sprawdź dlaczego nie możesz uporać się bólem
Mięśnie równoległoboczne - budowa
Znajdujące się bezpośrednio pod mięśniem czworobocznym grzbietu, mięśnie równoległoboczne - mniejszy i większy, są częścią powierzchownych mięśni grzbietu.
Równoległoboczny mniejszy jest małym mięśniem w kształcie spłaszczonego walca, który przyczepia się początkowo od więzadła karkowego dolnego i wyrostków kolczystych kręgów C7 i T1. Jego przyczep końcowy znajduje się na wewnętrznym brzegu łopatki w pobliżu trójkątnej podstawy jej grzebienia.
Z kolei mięsień równoległoboczny większy ma czworoboczny kształt. Jego przyczep początkowy znajduje się na więzadle nadkolcowym i wyrostkach kolczystych kręgów od T2 do T5, a przyczep końcowy na wewnętrznym brzegu łopatki, tuż poniżej przyczepu równoległobocznego mniejszego.
Włókna obu tych mięśni rozchodzą się pod kątem, przebiegając od góry do boku, co znacząco wpływa na ich funkcje w rejonie obręczy barkowej.
Co ciekawe, w pracy z 2020 roku zgromadzono dane o rzadkich wariantach mięśni równoległobocznych, które były różnie nazywane w zależności od publikacji.
Autorzy przygotowali schemat, ilustrujący te warianty uwzględniając nietypowe przyczepy i odmienny przebieg.
Mięśnie równoległoboczne - funkcja
Równoległoboczne odpowiadają za retrakcję, czyli zbliżenie łopatek do kręgosłupa, wspomagają ich elewację, czyli unoszenie. Przyczyniają się też do ich rotacji.
Są one istotne w czynnościach takich jak ruch przyciągania, w trakcie zamachu podczas rzucania czy tych wykonywanych nad głową.
Wizualnie mają wpływ na przyleganie łopatek do klatki piersiowej, zwłaszcza brzegu przyśrodkowego, w związku z tym problemy z nimi mogą się przyczyniać do odstawania łopatek.
Ból pleców między łopatkami a mięśnie równoległoboczne
Patrząc po przebiegu tych mięśni, ból z nimi związany może występować między łopatkami i w górnej części odcinka piersiowego kręgosłupa oraz okolicach karku.
Może być odczuwalny w codziennych czynnościach, na przykład podczas noszenia dziecka na rękach, wymagającego równoczesnej stabilizacji i przesuwania łopatki w kierunku kręgosłupa.
Ponadto, czynności takie jak gotowanie, malowanie ścian lub mycie okien, gdzie ramiona są często podniesione i wykonywane są ruchy na boki, będą wymuszały pracę mięśni równoległobocznych, co może być przyczyną bólu pleców między łopatkami i dyskomfortu.
Dowiedz się więcej:
- Ból pod łopatką - Mięsień podłopatkowy
Mięśnie równoległoboczne - test
(1) Stań obok słupa, zegnij rękę w łokciu, odwiedź ją do kąta 90 stopni i lekko zrotuj wewnętrznie. (2) Następnie połóż tylną część ramienia na słupie i zacznij na niego napierać.
Według badania z 2004 roku, w którym wykorzystano metodę elektromiografii igłowej - pozycja ta predysponuje mięśnie równoległoboczne do największej aktywności, rozumianej jako ilość wysyłanych impulsów z układu nerwowego w celu zaangażowania go do pracy.
Jednym z czynników wpływających na ilość naprężeń nakładanych na mięsień jest pobudzenie z układu nerwowego. W tym ustawieniu jest ono większe niż w innych, co w przypadku bólu nocyceptywnego może mieć odzwierciedlenie w intensywności stymulacji receptorów mechanicznych tych mięśni, mogących być jedną z głównych przyczyn bólu w tej okolicy.
➡️ Sprawdź jak znaleźć przyczynę bólu w kilka minut, aby się z nim uporać
Ból pleców między łopatkami ćwiczenia
Z racji wielkości i specyficznej funkcji tych mięśni przedstawimy dzisiaj ćwiczenie, którego wykonywanie może pomóc Ci zmniejszyć ból pleców pomiędzy łopatkami.
Przydatnym akcesorium do jego wykonania mogą okazać się paski, szczególnie jeśli ogranicza Cię siła chwytu.
Ustaw ławkę pod kątem około 35 stopni i oprzyj się o nią tak, aby brodę położyć na jej górnej krawędzi, a ręce z hantlami zwiesić po obu stronach.
Ruch polegać będzie na przyciąganiu łopatek do kręgosłupa, jednocześnie kierując swoje barki pionowo w stronę sufitu, co wykorzysta główne funkcje mięśni równoległobocznych, czyli retrakcję i elewację łopatek.
Ze względu na ich krótki zakres pracy aktywnej znajdujący się głównie w pozycji skróconej, dla korzystniejszego treningu warto wprowadzić ruch 1 i 1/2.
Ponadto, w ćwiczeniu występuje także intencja napierania brodą w ławkę, co spowoduje aktywację mięśni z przodu szyi, a co za tym idzie zmniejszenie pracy mięśnia czworobocznego grzbietu, biorącego również udział w tych ruchach łopatek.
W celu zachowania większej kontroli ruchu warto wydłużyć fazę koncentryczną i ekscentryczną, zwłaszcza jeśli chcesz lepiej się go nauczyć.
Dowiedz się więcej:Kręgosłup piersiowy a okrągłe plecy - czy na pewno nie można się garbić?Przeciążenia mięśnia czworobocznego lędźwi - ćwiczenia.
Zobacz też:
- Ból karku ćwiczenia - Mięsień czworoboczny grzbietu
- Mięsień lędźwiowy - ćwiczenia, budowa i funkcje