Ostatnia aktualizacja:
2024-04-11

Mięśnie brzucha a ból pleców? Skośny wewnętrzny - ćwiczenia

Z tego wpisu dowiesz się czy mięśnie brzucha mogą wpływać na ból pleców. Zobaczysz również precyzyjne ćwiczenia na mięsień skośny wewnętrzny!

Mięśnie brzucha - wstęp

Dobrze wyglądające i silne mięśnie brzucha są jednymi z najbardziej pożądanych wśród nas wszystkich. W końcu, kto woli bojler zamiast kaloryfera? Oprócz względów estetycznych, silne mięśnie brzucha zapewniają wiele benefitów, jak np. sprawne plecy. 

W tym wpisie zobaczysz ćwiczenia, które precyzyjnie go wzmocnią, na podstawie badań. Skupimy się na mięśniu, mogącym wpływać również na ból pleców, pachwiny, czy okolicy górnej części talerza biodrowego.

Mięśnie brzucha

Przednio-boczna część brzucha składa się głównie z 4 mięśni, w tym skośnego zewnętrznego i wewnętrznego. Dzisiaj powiemy sobie o tym drugim, ponieważ z uwagi na ilość przyczepów, zróżnicowany przebieg włókien i jego właściwości biomechaniczne, ciężko się do niego dobrać i świadomie przetrenować.

Mięśnie brzucha, skośny wewnętrzny - budowa

Patrząc od tyłu, rozpoczyna się od powięzi piersiowo-lędźwiowej, grzebienia biodrowego, oraz więzadła pachwinowego. Jego dalsze przyczepy sięgają trzech, czterech dolnych żeber, rozcięgna kończącego się na kresie białej i kości łonowej. 

Włókna tylne i boczne tego mięśnia, rozciągają się w przeważającej części w górę i przyśrodkowo. Z tego powodu mają przebieg odwrotny do mięśnia skośnego zewnętrznego.

Mięśnie brzucha

Z uwagi na to, mięsień ten odpowiada za zginanie się tułowia, ale co ciekawe, w skrajnym zgięciu, włókna tylno boczne stają się osłabione w swojej zdolności do generowania siły - z uwagi na to, że się rozciągają. 

Włókna przednie zaś mają nieco inny przebieg, które stopniowo rozciągają się poprzecznie i w dół. Jak widzisz, jego budowa nie jest prosta, co przekłada się na zróżnicowaną funkcję.

Funkcja mięśnia skośnego

Mięśnie brzucha, skośny wewnętrzny - funkcja

Skośny wewnętrzny umożliwia kręgosłupowi ruch, jak i jego stabilizację. Bierze udział w ruchach zgięcia w bok, w przód oraz rotacji. Biorąc pod uwagę jego architekturę (o której dokładniej przy ćwiczeniach), jest on również kluczowy w wyhamowywaniu dynamicznych ruchów.

Osie anatomiczne

Stąd możliwy związek z tym, że dużo przypadków jego naderwań występuje właśnie u sportowców, gdzie takie ruchy są na porządku dziennym, ja np. u tenisistów czy baseballistów. Mięsień ten może wtedy nie wytrzymywać nakładanych na niego obciążeń, dlatego warto go wzmacniać, przeciwdziałając jego kontuzjom. 

Mięśnie brzucha, skośny wewnętrzny a ból 

Masz problem z wcześniej wspomnianymi ruchami lub ich kontrolą? Być może zmagasz się z bólem, w trakcie którego może dochodzić do zmiany aktywności w obrebie miesni?

Chcąc odbudować sprawność i balans mięśni między lewą a prawą stroną, warto wiedzieć jak się do niego dobrać i na co zwracać uwagę, aby dobrze go przetrenować, dzięki odpowiednio przemyślanym ćwiczeniom. 

Mięsień skośny wewnętrzny - ćwiczenia

Mięśnie brzucha - ciekawostka + rozwiązanie

Istnieją takie eksperymenty, w których sprawdzano zanik mięśni u osób, które przez 60 dni leżały w łóżku i nic nie robiły. Co ciekawe, grubość skośnego wewnętrznego po takim czasie zmniejszyła się o 10.6%. 

Dlatego nie dość, że warto być aktywnym podczas bólu, warto również wiedzieć co robić, po co to robić i ile tego robić - aby skutecznie i efektywnie wrócić do sprawności. 

Jeśli chodzi o zapobieganie zanikowi mięśni, dostępne dane wskazują, że specyficzne dla mięśni ćwiczenia oporowe o większym obciążeniu, wydają się być bardziej skuteczne w utrzymaniu masy mięśniowej, a ćwiczenia aerobowe i te o małym obciążeniu, są mniej skuteczne.

Kilka takich ćwiczeń przedstawiliśmy przed chwilą. Inną kluczową rzeczą jest to, aby ćwiczenia, które wykonujesz, były dopasowane do Twoich potrzeb i preferencji, pozwalając Ci cieszyć się treningiem i sprawnością. 

Jeżeli również interesuje Cię aktywność dopasowana do Twoich potrzeb i możliwości, zgłoś się do nas wypełniając ankietę na stronie i odbierz swój ogólnie usprawniający plan treningowy, gdzie mięśnie skośne będą częścią całości.

Literatura