Ostatnia aktualizacja:
2024-04-11

Ból pleców nie znika? Brakujący element!

Większość osób z bólem pleców, które zmagają się z nim dłuższy czas, próbowała już wielu rzeczy. Jeżeli też tak masz, w tym wpisie poznasz coś, co ciężko znaleźć w internecie, a robi różnice.

Ilość czynników, które wpływają na odczucia bólowe, jest większa niż mogłoby się wydawać. Jedną z możliwych opcji, która umożliwi nam zobrazowanie tego, jest tzw. system flag.

Ból pleców a system flag

Czerwone flagi, pewnie większość z nas kojarzy. Pomagają one zidentyfikować potencjalne poważne przyczyny bólu. Te przypadki to około 1-2% wszystkich bólów pleców. Mówimy tu o stanach takich jak nowotwory, złamania i inne.

Flagi w bólu pleców

Oprócz czerwonych, wyróżnia się również flagi żółte, niebieskie i czarne, a w tym wpisie przyjrzymy się głównie żółtym.

Żółte flagi wskazują na psychospołeczne bariery powrotu do sprawności. Bariery te, zwiększają ryzyko rozwoju lub utrwalenia długoterminowej niepełnosprawności, związanej z bólem pleców. Inaczej mówiąc, to co myślisz o swoim problemie i jak go postrzegasz, odgrywa tu dużą rolę.

Żółte flagi w bólu pleców - przykład

Aby lepiej to zrozumieć, weźmy za przykład 2 osoby. Kasia i Basia są w tym samym wieku i zmagają się z bólem pleców od kilku tygodni. Ich problem, w żadnym stopniu, nie pokrywa się z czerwonymi flagami. 

Jednak Kasia ma stabilną pracę którą lubi i jest w szczęśliwym związku małżeńskim. Jest pewną siebie, pozytywnie nastawioną osoba, która nie przejmuje się za bardzo swoim problemem bólowym, gdyż wie, że niedługo przeminie. Szuka drobnych rad i wskazówek, co może zrobić, aby to przyśpieszyć. 

Basia z drugiej strony jest samotną matką, pracującą w dwóch miejscach, aby zapewnić sobie i dziecku przetrwanie. Zmagała się kiedyś z depresją i ma niską samoocenę swojego stanu zdrowia. Posiada przekonanie, że ból musi zostać jak najszybciej zniesiony przed powrotem do pracy, czy normalnych aktywności. Sprowadza się to do tego, że ma pasywną postawę i nadmiernie polega na stosowaniu leków w procesie powrotu do sprawności. Nie zdaje sobie sprawy z aktywnego uczestnictwa w procesie, o czym pod koniec wpisu.

Ból pleców porównanie

Myślę, że widząc takie porównanie, raczej nie będziesz mieć problemu ze stwierdzeniem, że to Basia będzie miała mniejsze szanse na szybszy powrót do sprawności. A dlaczego? Ponieważ przejawia ona sporo żółtych flag.

Żółte flagi w bólu pleców - to nie wszystko! 

Warto zdawać sobie sprawę, że to nie wszystkie żółte flagi. Inne przykłady to chociażby przekonanie, że ból jest szkodliwy, co prowadzi do zachowań unikania go. 

Tu należy pamiętać, że ból jest bardziej systemem alarmowym, który informuje nas o pewnym zagrożeniu. Wyobraź sobie, że zacinasz się kartką papieru albo nawet złamiesz nogę i nie czujesz bólu. Raczej chcielibyśmy coś takiego poczuć. Dlatego ból nie jest niczym szkodliwym. 

Kolejny przykład to przekonanie, że bólu nie da się kontrolować. Otóż możemy to robić na wiele sposobów - nie tylko dzięki lekom. Przykładowo, odpowiednio dobrane ćwiczenia, a czasem nawet najzwyklejsze zwiększenie codziennej aktywności mogą dużo zdziałać. 

Tu wyłania się kolejna żółta flaga, mówiąca o obniżonym poziomie aktywności, unikaniu jej i przedłużanym odpoczynku. Wiedząc o tym, jak istotnym jest pozostanie w ruchu w takich wypadkach, jest to bardzo krzywdzące przekonanie.

Inne żółte flagi, o których jeszcze można wspomnieć, to:

  • wcześniej doświadczany przewlekły ból, zarówno w plecach jak i innych częściach ciała,
  • dramatyzacja i katastrofizowanie problemu przez pracownika służby zdrowia lub przez nas samych,
  • czy też brak zadowolenia z dotychczas podejmowanych działań.

Psychospołeczne bariery powrotu do sprawności to coś co odgrywa istotną rolę w całym procesie. Jeżeli proces ma być skuteczny, wykrywanie żółtych flag powinno być jego integralną częścią.

Ciekawostką wartą podkreślenia jest również to, że to nie poziom nasilenia bólu ma silny związek z jakością życia, związaną ze zdrowiem danej osoby i/lub kosztami, ale sposób, w jaki ból wpływa na jej codzienne czynności. 

Żółte flagi w bólu pleców - rozwiązanie

Dlatego gdy wydaje Ci się, że nic Ci nie pomaga i tracisz nadzieję na odzyskanie dawnej sprawności, warto mieć świadomość istnienia żółtych flag i wykrywania ich u siebie. 

Jedną z flag, nad którą jeszcze warto się zatrzymać, to pasywna postawa, wobec aktywnego uczestnictwa, w procesie powrotu do sprawności. 

Aktywne uczestnictwo, czyli wprowadzenie niezbędnych zmian w codziennym życiu, aby zbliżyć się do pożądanego efektu, gdzie w tym przypadku, jest to powrót do sprawności i pewności w ulubionych czynnościach. 

Aktywne podejście pozwoli Ci skuteczniej i szybciej osiągnąć cel oraz pomoże skoncentrować się na czynnikach, które możesz kontrolować. Wystarczy tylko wziąć sprawy w swoje ręce.

Ból pleców

Jedną z form pomocy, w której możesz aktywnie uczestniczyć, są ćwiczenia, gdzie dzięki odpowiednio dopasowanemu planowi ćwiczeń, jesteś w stanie wpływać na zwiększenie swojej sprawności i samopoczucia.

Jeżeli uważasz, że brakuje Ci aktywnego podejścia i chcesz spróbować naszych planów treningowych, wypełnij ankietę u nas na stronie. Bardzo możliwe, że odkryjesz w nich to, co odkryła już ponad setka osób, którym pomogliśmy w formie zdalnej.

Literatura