Wyobraź to sobie. Być może nawet znasz to z autopsji?
Przychodzisz do pracy. Sporo rzeczy dzisiaj do popchania, więc trzeba się sprężyć. Zaczynasz działać. Po krótszym czasie głowa zaczyna myśleć o czymś innym - mimowolnie.
Starasz się odgonić te myśli, chcesz się od nowa skupić. Nie idzie, cały czas masz to z tyłu głowy.
Zaczynasz się denerwować. Praca stoi, czas leci a poziom stresu i presji stopniowo coraz wyżej.
Myśli mogą uciekać w różne strony.
- Ulubiony serial? “Ostatni prank Dwighta był serio mocny, ciekawe jaki będzie kolejny…”
- Co zjem na obiad? “Może dzisiaj makaron? W sumie jadłem 2 dni temu…”
- Może to być również ból pleców, który nie daje Ci spokoju.

Ból pleców podczas pracy - przyczyna?
Ból dolnej części pleców może być spowodowany przez wiele czynników. Biorąc pod lupę pracowników biurowych (czyli praca siedząca), osoby takie często doświadczają uczucia sztywności w mięśniach, które mieszają się z dolegliwościami bólowymi. Mogą się one na siebie wzajemnie nakładać, gdyż wiemy, że ból to złożone doświadczenie.
Uczucie sztywności jest nieprzyjemnym i subiektywnym odczuciem, które możemy doświadczać wskutek m.in.:
- niedokrwienia mięśni, które może być spowodowane długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji, np. siedzącej,
- osłabienia - możemy odczuwać sztywność w wyniku tego, że nasze mięśnie są po prostu za słabe i codzienne aktywności powodują ich nadmierne przeciążenie,
- podwyższonej reakcji na bodźce, np. stres (z pewnością w jego wyniku nie raz napięły się Twoje mięśnie). Można tu również wspomnieć o innych czynnikach, takich jak sen, dieta, ogólny stan zdrowia lub stan emocjonalny.
W przypadku bólu, potencjalnych przyczyn jego powstawania jest znacznie, znacznie więcej. To co łączy ze sobą uczucie sztywności i ból, to przede wszystkim reakcja na aktywność - czyli zmniejszenie bądź zwiększenie dolegliwości. Dlatego tak ważnym jest, aby wiedzieć jak ją dostosować, aby się zmniejszały.
Można się tu zastanowić, czy pracownik odczuwający takie dolegliwości jest w pełni produktywny? Odpowiedź raczej nasuwa się sama.
Ból pleców podczas pracy a efektywność
Tzw. “prezenteizm”, czyli nieefektywna obecność w pracy, może być jednym z efektów zmagania się z takimi dolegliwościami. Raczej nie trudno jest sobie wyobrazić, jak ciężko jest skupić się na zadaniu, które masz do wykonania, kiedy jedyne, o czym myślisz, to to, że nie możesz sobie znaleźć komfortowej pozycji w fotelu, z powodu dolegliwości.

Jeżeli jesteś pracodawcą, z pewnością domyślasz się, jakie to może nieść za sobą konsekwencje.
Ból pleców podczas pracy - ciekawostka
Jeden z dużych amerykańskich koncernów zbrojeniowych - Lockheed Martin, zlecił oszacowanie kosztów 28 zespołów chorobowych, wpływających na wydajność pracowników. Największe koszty w wyniku spadku średniej wydajności pracowników były spowodowane m.in. przez:
- przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa (z wyłączeniem bólu kończyn dolnych) – 5,5% (858 825$).
858 825 DOLARÓW! Dla porównania, w przeliczeniu na złotówki to ponad 3.8mln zł!
Jak pozbyć się bólu pleców podczas pracy?
Zatem co robić, aby pozbyć się lub nie nabawić uczucia sztywności?
Jak już wiemy, jedną z przyczyn powstawania uczucia sztywności, może być niedokrwienie mięśni, spowodowane długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji.
Rozwiązanie wydaje się być tutaj oczywiste. Należy pamiętać o tym i starać się w miarę możliwości zmieniać pozycję, w której przebywamy. Np. podczas pracy biurowej - z siedzącej na stojącą. Optymalnym rozwiązaniem może tu być podzielenie pracy na bloki czasowe, gdzie co 30 min zmieniamy pozycję. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto się trochę poruszać co 30 min.

Odnosząc się do osłabienia mięśni - rozwiązaniem jest tutaj po prostu trening, w którym w sposób planowany i celowany wzmacniamy nasze osłabione mięśnie, eliminując i zapobiegając jednocześnie odczuciu sztywności. W czasach gdy czasu jest bardzo mało, można to robić od 30 min w ciągu dnia, 2-3 razy w tygodniu, o czym przekonał się chociażby Bartek, którego opinie możesz zobaczyć na stronie https://www.hediup.com/
Co do podwyższonej reakcji na bodźce, jak np. stres, rozwiązań jest sporo. Znowu można tu wspomnieć o aktywności fizycznej, która może pomóc rozładować napięcie i obniżyć poziom stresu.