Ból stopy, odwodziciel palucha - wstęp
W tym wpisie dowiesz się jak podejść do bólu stopy, spowodowanego mięśniem o nazwie odwodziciel palucha. Poznasz dopasowane do niego ćwiczenia, dzięki którym możliwe, że będziesz w stanie obierać banany stopami. O ile ta czynność nie bardzo Ci się przyda, to sprawne i bezbólowe stopy jak najbardziej!
Ból stopy, odwodziciel palucha - budowa
Odwodziciel palucha jest najbardziej powierzchownym mięśniem po przyśrodkowo-podeszwowej części stopy.
Rozpoczyna się głównie od wyrostka przyśrodkowego guzowatości kości piętowej, przyczepiając się również do troczka zginaczy i rozcięgna podeszwowego.
Co ciekawe - nie u wszystkich ludzi wygląda on tak samo. Jak wykazano w pracy z 2010 roku, dalszy przyczep, oprócz podstawy paliczka bliższego palucha, może przechodzić również przez tzw. trzeszczkę, w mniejszym, bądź większym stopniu zrastając się z nią.
Istnieją też przypadki, gdzie zginacz krótki palucha łączy się z odwodzicielem, tworząc jedno wspólne ścięgno.
Jeszcze inny typ opisuje podział przyczepu tego mięśnia na część ścięgnistą powierzchowną i mięśniową głęboką . Część ścięgnista jest przymocowana do podstawy paliczka bliższego, podczas gdy część mięśniowa jest przymocowana do torebki stawowej śródstopno-paliczkowej dużego palca.
➡️ Sprawdź dlaczego nie możesz uporać się bólem
Ból stopy, odwodziciel palucha - obszar bólu
Tak jak dokładna lokalizacja dalszego przyczepu może się różnić, tak obszary bólowe pozostają względnie takie same. Obejmują głównie przyśrodkowo-podeszwową część stopy i pięty. Najczęściej ból objawia się podczas chodzenia czy biegania.
Ból stopy, odwodziciel palucha - funkcja
Co do funkcji, odpowiada on za kreowanie i utrzymanie łuku podłużnego stopy, odwodzenie i zgięcie dużego palca w stawie śródstopno-paliczkowym.
Wiedząc to, przejdźmy do ćwiczeń.
Ból stopy, odwodziciel palucha - ćwiczenia
➡️ Sprawdź jak znaleźć przyczynę bólu w kilka minut, aby się z nim uporać
Ból stopy, odwodziciel palucha - ciekawostka
Co ciekawe, istnieje badanie mówiące o tym, że mięsień strzałkowy długi poprzez swoją nadmierną aktywność może przyczyniać się do wzmożonej ewersji stawu skokowo-piętowego, co powoduje zapadanie się łuku podłużnego stopy.
Pokazano tam, że rozluźnienie go przy użyciu wałka przed ćwiczeniami, doprowadziło do tego, że aktywność mięśnia odwodziciela palucha wzrosła o 27,57%, oraz przyśrodkowy łuk podłużny poprawił się o 2,34%, w stosunku do samych ćwiczeń, bez wcześniejszego rozluźnienia strzałkowego.
Jak widzisz, małe rzeczy jak np. rozluźnienie innego mięśnia niż trenowany, mogą robić różnice w odniesieniu do celu. Warto mieć świadomość takich wskazówek i uwzględniać je w swoim treningu.
Jest ich dużo więcej i nie tylko dla stopy. Jeżeli potrzebujesz dopasowanego planu treningowego pod swoje potrzeby i możliwości, który będzie uwzględniał takie szczegóły, zgłoś się do nas wypełniając ankietę na stronie.
Mięsień strzałkowy długi, dokładniej opisaliśmy w tym filmie, oraz wpisie na blogu.