Często jest tak, że korzystając z telefonu, możesz nieświadomie pochylać głowę do przodu.
Możliwe, że obiło Ci się o uszy stwierdzenie ‘’SMSowej szyi’’, które miałoby tłumaczyć dlaczego w takiej pozycji możesz odczuwać dyskomfort. Czy aby na pewno to pozycja wpływa na ból? Sprawdźmy co mówią na ten temat badania i jakie jest rozwiązanie tego problemu.
Ból szyi - od początku
Najpierw nieco o samym bólu szyi. Międzynarodowe stowarzyszenie badań nad bólem definiuje ból kręgosłupa szyjnego jako ból odczuwany w dowolnym miejscu, w tylnej części kręgosłupa szyjnego, od górnej linii karkowej do pierwszego wyrostka kolczystego klatki piersiowej.
Natomiast skupiając się na tym, jak częstym problemem jest ból szyi, jest on czwartą główną przyczyną utraty lat z powodu niepełnosprawności, plasując się za bólem pleców, depresją i bólami stawów. Mówi się, że około połowa wszystkich ludzi doświadczy istotnego bólu szyi, w ciągu całego życia.
Ból szyi a ciężar głowy
Biorąc pod uwagę samo pochylanie się głowy do przodu, wiemy na pewno, że im większy stopień pochylenia, tym większy ciężar wywierany jest na kręgosłup szyjny. W pozycji neutralnej, czyli 0°, jest to około 5kg. Idąc dalej, mamy:
Widząc tylko te dane, logicznym wydaje się, że generowane obciążenie na szyje podczas scrolowania może powodować ból. W końcu jakby nie patrzeć, okolice 20-30kg, to całkiem spora waga. A co mówią na ten temat badania?
Ból szyi a pochylona głowa
Correira i wsp. w 2021 roku zmierzyli zgięcie szyi podczas korzystania z telefonu, u 582 osób w wieku od 18 do 65 lat. W dużym skrócie - wyniki były takie, że kąty zgięcia szyi nie były związane z częstością występowania lub nasileniem się bólu.
W innym badaniu porównano 32 osoby z przewlekłym bólem szyi, z 35 osobami bez jej bólu. Wyniki były następujące:
- kąty pochylenia głowy do przodu nie różniły się między osobami z bólem a bez bólu,
- kąty pochylenia głowy do przodu nie były skorelowane z poziomem bólu lub niepełnosprawności u osób z przewlekłym bólem szyi,
- kąty pochylenia głowy do przodu nie były skorelowane z testami wytrzymałościowymi mięśni szyi, jednak rozmiar mięśni szyi był znacząco mniejszy u osób z przewlekłym bólem.
Idąc dalej można wspomnieć również badaniu Bertozzi i wsp. z 2021 roku, w którym to zbadano wpływ używania smartfonów na dolegliwości bólowe szyi u studentów w wieku 18-30 lat. Zbadano łącznie 238 osób. Podczas gdy około połowa z nich zgłaszała ból szyi, to korzystanie ze smartfonów nie było skorelowane z jej bólem.
No i ostatnie już badanie, Damasceno i wsp. z 2018 roku, w którym sprawdzano to samo u 150 osób w wieku 18-21 lat. Znowu, badanie to nie wykazało związku między “SMSową szyją” a jej bólem.
Reasumując wszystkie te dowody, kwestionują one przekonanie, że postawa szyi podczas korzystania ze smartfona jest związana z jej bólem. Ktoś mógłby jednak zapytać - “No dobrze, ale ja podczas korzystania z telefonu zaczynam odczuwać ból, to dlaczego tak jest?”
Ból szyi - jaka jest przyczyna?
Wiemy na pewno, że istnieje wiele przyczyn i czynników wywołujących ból szyi. Możemy wyróżnić rzadsze, specyficzne, jak i te łagodniejsze, bardziej powszechne. Łagodniejsze, to chociażby problemy mięśniowe, stawowe, stresowe czy związane z postawą. Te ostatnie odnoszą się do tego, że nie samo ustawienie jest problemem, a raczej czas przebywania w tej konkretnej pozycji. Tak samo jak długo siedzimy, lub stoimy, również możemy odczuwać dyskomfort, chociażby w dolnej części pleców. Warto zastanowić się nad tym pod swoim kątem.
Co więcej, w przeciwieństwie do specyficznych przyczyn bólu szyi, nie mamy wystarczająco dokładnych testów pozwalających nam dokładnie zdiagnozować przyczyny pato-anatomicznej tych powszechniejszych i łagodniejszych.
Ból szyi - rozwiązanie
Jednak czy ma to znaczenie? Nie, ponieważ wiemy, że najskuteczniejszym sposobem leczenia wszystkich powszechnych przyczyn bólu szyi jest ruch. Przekonała się o tym Natalia, której pomagamy stacjonarnie z jej problemem z szyją.
“Jeżeli chodzi o efekty dzięki ćwiczeniom, zdecydowanie jest to zmniejszenie się bólu i sztywności. Mój kark jest bardziej elastyczny, zwiększył się także zakres ruchu zarówno odcinka szyjnego jak i piersiowego, ustąpiła migrena, polepszyła się jakość snu oraz zyskałam większą pewność, co do wykonywania wcześniej niemożliwego ruchu. Czuję, że mój kark jest zdecydowanie silniejszy. Zwykłe czynności nie stanowią już problemu. Jestem w stanie po coś sięgnąć, podnieść, obejrzeć się, wykonać rotację. Jestem bardziej wydajna w pracy, ponieważ ból mnie nie ogranicza. Moje stanowisko wiąże się też z dużą odpowiedzialnością i dzięki odzyskanej sprawności zyskałam mentalny spokój oraz pewność tego, co robię.”
Co do wspomnianych wcześniej poważniejszych przyczyn bólu szyi, te odcinki pomogą Ci dowiedzieć się, jakie są objawy tych problemów:
Z kolei jeżeli chcesz wzmocnić swoją szyję, w tych odcinkach znajdziesz ćwiczenia izometryczne, z własną masą ciała oraz z obciążeniem zewnętrznym. Co więcej, są one tam podzielone na poszczególne płaszczyzny ruchu, także na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Natomiast jeśli chcesz, abyśmy dopasowali je do Twojego problemu wypełnij ankietę u nas na stronie, klikając w “Odbieram swój plan”.