Mięśnie brzucha - wstęp
Jeśli chodzi o nasz “six pack”, to poza prostym brzucha są tu inne mięśnie o bardziej skomplikowanej budowie, dla których zwykłe brzuszki i planki nie wystarczą. Ich odpowiedni trening zapewni estetyczny wygląd, sprawność fizyczną i zdrowy, bezbólowy tułów.
W tym wpisie przyjrzymy się dokładniej skośnemu zewnętrznemu, analizując ćwiczenia, które precyzyjnie go wzmocnią.
Mięśnie brzucha, skośny zewnętrzny - budowa
Mięsień skośny zewnętrzny jest największym i najbardziej powierzchownym mięśniem bocznej ściany brzucha, który od góry przyczepia się do 7-8 dolnych żeber.
Jego dalsze przyczepy to grzebień biodrowy, guzek łonowy oraz rozcięgno kończące się na kresie białej.
Znaczna większość jego włókien mięśniowych biegnie w dół i przyśrodkowo, jednak niewielka część włókien tylnych, ma przebieg bardziej pionowy w dół.
Mięsień skośny zewnętrzny a przepuklina Petita?
Zatrzymując się na chwile przy jego budowie oraz części tylnej, jako ciekawostkę można wspomnieć o tzw. przepuklinie Petita.
Jest ona opisywana jako przepuklina tłuszczu pozatrzewnowego w dolnym trójkącie lędźwiowym. Brzegi tego trójkąta składają się z grzebienia biodrowego, mięśnia najszerszego grzbietu i właśnie skośnego zewnętrznego.
Jest ona bardzo rzadka. Zwykle obserwuje się ją po urazach lub operacjach. Częściej występuje u mężczyzn, po lewej stronie pleców.
Mięśnie brzucha, skośny zewnętrzny - funkcja
Mięsień skośny zewnętrzny umożliwia kręgosłupowi ruch, jak i jego stabilizację. Bierze udział w ruchach zgięcia w bok, w przód oraz rotacji. Jest również mięśniem wydechowym.
Mając problem z tymi ruchami czy też ich kontrolą, warto odbudować sprawność i balans, między lewą a prawą stroną - tym bardziej, jeżeli zauważasz u siebie takie dysproporcje lub gdy uprawiasz sport obciążający mocniej jedną stronę.
Trzeba w tym celu wiedzieć na co zwracać uwagę, aby dobrze go przetrenować. Pomogą nam w tym odpowiednio przemyślane ćwiczenia. Przejdźmy zatem do dwóch przykładowych.
Mięśnie brzucha, skośny zewnętrzny - ćwiczenia
Mięśnie brzucha, skośny zewnętrzny - jak to robić?
Mięśnie skośne to istotna część treningu. Skorzysta na tym nie tylko Twoja sylwetka, ale i sprawność. Możesz wykorzystać ten zestaw ćwiczeń i trenować 2 razy w tygodniu, 2-3 serie na każde ćwiczenie, po 8-12 powtórzeń.
Chcąc cieszyć się pełną sprawnością warto również zadbać o nią we wszystkich płaszczyznach, w których porusza się nasze ciało. Dlatego istotnym może być wdrożenie kilku innych ćwiczeń, które to umożliwią, a mięśnie skośne traktować jako część całego planu treningowego.