Ostatnia aktualizacja:
2024-04-11

Kiedy Twój ból pleców się skończy?

Często osoby, którym doskwiera ból pleców chcą wiedzieć, kiedy skończy się ten problem. Przeczytaj i sprawdź ile może potrwać Twój ból pleców!

Czy zastanawiasz się może, ile potrwa Twój ból pleców? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

O ile w przypadku np. drzazgi w palcu, temat ten może wydawać się nieco prostszy - w końcu zwykle wystarczy ją wyciągnąć, zdezynfekować i na drugi dzień już zapominamy o   bólu z tym związanym. W przypadku bólu pleców temat jest niestety nieco bardziej złożony i wymaga szerszego spojrzenia na ten problem, ponieważ nic tu nie jest zero-jedynkowe. 

Powiedzmy sobie jak to wygląda, na podstawie badań. Zacznijmy od nakreślenia ogólnych ram jego złożoności, aby móc precyzyjniej odpowiedzieć na postawione pytanie.

Ból pleców - ile już u Ciebie trwa?

Kategoryzować ból pleców możemy pod kątem tego, ile aktualnie już u Ciebie trwa. Otóż wyróżniamy tu:

  • Ból ostry - trwający do 6 tygodni
  • Ból podostry - od 6 do 12 tygodni
  • Ból przewlekły - czyli wszystko powyżej 12 tygodni
Czas trwania bólu pleców

Ból pleców - jaka jest przyczyna?

Kolejny podział według którego możemy go kategoryzować, to przyczyna jego powstania. Wyróżniamy tu:

  • Ból niespecyficzny (90-95% przypadków)
  • Specyficzny (5-10%)
  • Poważniejsze przyczyny (~1-2%)

Krótko je omawiając, w niespecyficznym chodzi o to, że nie jesteśmy w stanie tu określić, co dokładnie jest źródłem bólu, ponieważ nie posiadamy wystarczających testów, które by nam to umożliwiły. M.in. dlatego ból ten jest nazwany niespecyficznym. Warto tu podkreślić, że nie musimy znać jego dokładnej przyczyny, aby się po pozbyć, o czym więcej możesz posłuchać tutaj.

Ból specyficzny to z kolei coś przeciwnego, gdzie posiadamy odpowiednie testy, które umożliwią nam zlokalizowanie danej, dominującej przyczyny - tu pochodzenia nerwowego. Mówimy tu chociażby o problemach takich jak zespół korzeniowy potocznie nazywany rwą kulszową lub też stenoza. 

Ostatnia, najmniejsza grupa to poważniejsze przyczyny, które obejmują problemy takie jak złamania, nowotwory i inne, odtwarzające tzw. czerwone flagi. 

Wciąż nie są to wszystkie zmienne bólu pleców, ale były to główne kategoryzacje według których będziemy się poruszać w tym wpisie. Dalej, przechodząc do konkretów - ile może potrwać Twój ból pleców?

Ból pleców - ile może potrwać?

Odnosząc się do pracy Haydena i wsp. z 2010 roku, możemy się dowiedzieć stamtąd, że “u od 75 do 90% pacjentów z ostrym bólem odcinka lędźwiowego, ból ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni.”

Ból pleców

A co z przewlekłym bólem? “Jedna czwarta do jednej trzeciej osób z początkowymi ostrymi objawami zgłasza utrzymywanie się objawów od 6 do 12 miesięcy po konsultacji.”

oraz “około dwie trzecie pacjentów nadal nie powróciło do zdrowia, od roku do dwóch lat, od początku objawów.”

Chcąc krótko to podsumować, ostry ból pleców u znacznej większości osób, prawdopodobnie ustąpi w ciągu kilku tygodni. Wciąż jednak problem może przechodzić w przewlekły.

Wejdźmy w ten temat nieco głębiej i spróbujmy wyjaśnić mechanizmy za tym stojące.

Zaczynasz doświadczać bólu pleców. Wiemy, że jego początek nazywamy ostrym. Przyczyny mogą być różne - specyficzne, niespecyficzne bądź poważniejsze. Skupiając się na razie na problemach niespecyficznych, warto wspomnieć, że stawy, mięśnie, krążki międzykręgowe, więzadła… to tylko przykłady struktur, które mogą tu powodować ból. 

Tak więc czas pozbycia się go możemy rozpatrywać pod kątem czasu gojenia się tkanek. Dokładniejsze dane pod kątem tego czasu możesz zobaczyć w tym odcinku - w skrócie chodzi o to, że wyróżniamy różne stopnie uszkodzenia tkanek, co niesie za sobą różny czas ich regeneracji. 

Mając na uwadze te, i wcześniej podane w tym wpisie  informacje, możesz mniej więcej zakładać, ile może potrwać ból niespecyficzny. Przy założeniu, że tylko tkanki wpływają na Twoje doświadczenie bólowe. 

Biorąc zaś pod uwagę przyczyny specyficzne, można wspomnieć o pracy Vroomena i wsp. z 2002 roku, gdzie obserwowali oni przebieg i czynniki prognostyczne powrotu do zdrowia u chorych z rozpoznanym zespołem korzeniowym kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Autorzy donoszą, że po 12 tygodniach u 73% chorych stwierdzono znaczną poprawę bez leczenia operacyjnego.

Tak więc na tej podstawie możemy stwierdzić, że około trzy czwarte osób z rwą kulszową może doświadczyć ulgi od bólu po 3 miesiącach. Sprawdź jeszcze ten film, w którym dokładniej analizujemy temat - ile może potrwać rwa kulszowa.

Ból pleców - zmienne przyczyny?

Istotnym aspektem w całym tym temacie, jest również możliwa zmienność dominującej przyczyny Twojego bólu. Chodzi tu o to, że to, co zapoczątkowało go, wcale nie musi być tym, co nadal go powoduje - tym bardziej, jeżeli zmagasz się z bólem przewlekłym.

przepuklina ból pleców

Przykładowo, jeżeli to przepuklina zapoczątkowała Twoje dolegliwości, a Ty nadal po 3 miesiącach odczuwasz ból, możliwym jest, że to nie przepuklina jest aktualnym problemem i to nie ona teraz powoduje ból. Aby lepiej zrozumieć ból przewlekły oraz to jak najskuteczniej się go pozbyć, zapraszamy do poniższych odcinków. 

> https://youtu.be/DdJw7903rVo 

> https://youtu.be/n23e9qbrTMI

Podsumowanie + rozwiązanie

Podsumowując cały ten film, trzeba podkreślić jak złożonym problemem jest ból pleców, czyli jak wiele czynników ma wpływ na jego powstawanie, utrzymywanie się w czasie, bądź właśnie pozbycie się go. Mając to na uwadzę, mało możliwym jest przewidzenie, ile zero-jedynkowo może potrwać Twój ból pleców. Omówiliśmy tu jednak dane, które pozwalają nam przybliżyć - jeżeli proces powrotu do zdrowia jest dobrze poprowadzony, to ile osoba w danej kategorii problemu z plecami, może zakładać, że potrwa jej problem. 

Jeżeli chcesz porozmawiać o tym, jak by to mogło wyglądać u Ciebie, kliknij ‘’odbieram swój plan” u nas na stronie głównej.

Co by nie było, ile ten ból by nie potrwał, warto mieć na uwadzę, że jest to problem, który możemy kontrolować - minimalizując wpływ na życie. Bo to co musisz ograniczać albo czego nie możesz robić jest sednem problemu, a nie samo doświadczanie bólu. Co więcej, wiedząc, że jego epizodyczne nawroty są czymś normalnym, taka umiejętność jest tym bardziej przydatna, co pozwala opanować strach i lęk związany z tym problemem, móc normalnie funkcjonować i zachować sprawność.

Literatura