Ostatnia aktualizacja:
2024-10-01

Naciągnięta pachwina

Ostry i kłujący ból pachwiny, spowodowany jej naciągnięciem? W tym wpisie opiszę mięsień, który może być powodem tych dolegliwości bólowych, pokaże w jaki sposób go wzmocnić za pomocą ćwiczeń, tak, aby móc wrócić do wykonywania ulubionych aktywności, które być może musisz ograniczać.

Czego dowiesz się z tego artykułu:

  • Jak zbudowany jest mięsień smukły
  • Jakie są jego funkcje w ludzkim ciele
  • W jakich miejscach mogą objawiać się dolegliwości bólowe nim spowodowane
  • W jaki sposób sprawdzić, czy masz z nim problem
  • Jak dopasować ćwiczenia do jego właściwości, aby go wzmocnić

Cały film jest również dostępny w formie wideo na youtube:

W filmie poznasz historię Diany, która pomimo wcześniejszego bólu, była wstanie przebiec runmageddon. Mięsień, z którym miała problem, dawał o sobie znać podczas biegania, chodzenia po schodach, a nawet na spacerze. W tym odcinku dowiesz się co zrobić, aby nieskuteczne ćwiczenia, które wykonujesz, zaczęły przynosić pożądane efekty i tak jak u Diany pozwoliły Ci na wykonywanie ulubionych zajęć.

➡️ Sprawdź dlaczego nie możesz uporać się bólem

Naciągnięta pachwina - budowa mięśnia smukłego

Mięsień smukły to zlokalizowany po wewnętrznej stronie uda, długi i cienki mięsień z wyglądu przypominający pasek od spodni. Swoim położeniem obejmuje 2 stawy - biodrowy i kolanowy.

Mięsień smukły budowa

Jego przyczep początkowy znajduje się po przyśrodkowej stronie gałęzi kulszowo-łonowej i wraz z przywodzicielem krótkim, jest połączony z więzadłem łonowym dolnym, czyli pasmem łączącym dolne części kości łonowych.

Mięsień smukły przyczep początkowy

Jego włókna biegną pionowo w dół, kończąc się zaokrąglonym ścięgnem przechodzącym za kłykciem przyśrodkowym kości udowej i zakrzywiając się wokół kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej.

W tamtym miejscu łączy się ze ścięgnami mięśnia krawieckiego oraz półścięgnistego tworząc tak zwaną gęsią stopkę, która przyczepia się przyśrodkowo do guzowatości kości piszczelowej.

Mięsień smukły gęsia stopka

Mięsień smukły - różnice w budowie

W formie ciekawostki można wspomnieć, że w jednej z prac u 34-letniego mężczyzny zaobserwowano zrośnięcie się mięśnia smukłego z przywodzicielem długim, co poskutkowało utworzeniem dużego, 12-centymetrowego brzuśca mięśniowego.

Mięsień smukły różnice w budowie

Mięsień smukły funkcje

Dzięki budowie tego mięśnia jego funkcje obejmują działanie w dwóch stawach - biodrowym i kolanowym.

W stawie biodrowym odpowiada on głównie za przywodzenie, ale również nieznacznie bierze udział w jego zgięciu oraz posiada marginalną rolę w obu rotacjach.  

Mięsień smukły funkcje w stawie biodrowym

Ruchy te wykorzystywane są najczęściej w sportach związanych z kopaniem czy jazdą na łyżwach.

Jeśli chodzi o kolano - jest jego zginaczem, a także przy takiej pozycji wspomaga wewnętrzną rotację kości piszczelowej. 

Mięsień smukły funkcje w stawie kolanowym

Poza tym wraz z innymi przywodzicielami kontroluje ruch odwodzenia biodra oraz przyczynia się do stabilizacji miednicy np. podczas jazdy konnej czy chodu.

Ciekawostką jest to, że mięsień smukły wykorzystywany jest często w celu rekonstrukcji uszkodzeń, na przykład w obrębie więzadeł krzyżowych czy twarzoczaszki.

Podyktowane jest to łatwym dostępem do niego oraz dobrym stanem funkcjonalnym pacjenta po operacji.

Nietypowe wykorzystanie mięśnia smukłego

Mięsień smukły ból

Problemy z tym mięśniem mogą objawiać się bólem w okolicach spojenia łonowego, na jego przebiegu od wewnętrznej strony uda oraz po przyśrodkowej stronie kolana.

Mięsień smukły ból

Na wysokości stawu kolanowego może również dochodzić do tendinopatii oraz często spotykanego zapalenia kaletki maziowej gęsiej stopki.

Urazy mięśnia pojawiają się często przy ruchu wymuszonego przywodzenia np. hamując gwałtowny ruch w skrajnej pozycji, kiedy biodro jest mocno odwiedzione i zgięte. W takiej pozycji mięsień smukły jest najbardziej rozciągnięty, co może go predysponować do uszkodzeń.

Ból może się nasilać podczas czynności takich jak bieganie, skakanie czy też dynamiczne kopnięcia wymagające dużej mobilności stawów biodrowych, na przykład w taekwondo.

Oprócz zapalenia w okolicy gęsiej stopki możemy mieć również do czynienia z zespołem mięśnia smukłego, opisanym między innymi w tej pracy.

Występuje on przy przyczepie początkowym na miednicy i objawia się bólem oraz obrzękiem w obrębie pachwiny i wewnętrznej części uda oraz znacznym osłabieniem funkcji chodu, biegania czy kopania. 

Teorie proponowane jako przyczyny tego schorzenia obejmują naciągnięcie mięśnia bądź ścięgna, martwicę niedokrwienną części kości łonowej czy nawet złamanie awulsyjne, polegające na oderwaniu fragmentu kości w miejscu przyczepu.

Zespół mięśnia smukłego

Naciągnięcie pachwiny

Naciągnięcie pachwiny objawia się bólem i tkliwością po wewnętrznej części uda i podbrzusza, a także możliwym obrzękiem w jej obrębie oraz osłabieniem stabilności miednicy podczas chodu.

Najczęściej dochodzi do tego podczas gwałtownych sprintów i nagłych zmian kierunku, na przykład w piłce nożnej.

Ból może mieć charakter ostry i kłujący, nasilający się podczas chodzenia czy biegania. Jednym z powodów, tego typu urazów, może być ogólna słabość mięśnia smukłego.

Dowiedz się więcej o mięśniach znajdujących się w okolicy pachwiny :

Mięsień przywodziciel wielki - ćwiczenia, testy i funkcja

Ból w prawej pachwinie promieniujący na nogę - mięsień przywodziciel długi

Test na mięsień smukły

(1) Połóż się na nodze testowanej, a drugą umieść na wałku. 

(2) Tą, na której leżysz, wyprostuj w biodrze, zegnij w kolanie do około 40 stopni i zrotuj piszczel wewnętrznie poprzez intencję skierowania palców w stronę sufitu. 

(3) Ruch polega na krótkich unoszeniach jej, z jednoczesnym utrzymywaniem początkowej pozycji biodra i kolana.

Mięsień smukły test

Test wykorzystuje funkcję przywodzenia oraz rotacji wewnętrznej piszczeli, która według tej pracy rośnie wraz ze zgięciem kolana i przy 40 stopniach tego ruchu, osiąga około 11 stopni.

Jeśli podczas wykonywania testu poczujesz ból po przyśrodkowej części kolana, uda bądź pachwiny może to oznaczać, że problem dotyczy mięśnia smukłego.

➡️ Sprawdź jak znaleźć przyczynę bólu w kilka minut, aby się z nim uporać

Ćwiczenie na mięsień smukły

(1) Do wykonania ćwiczenia będziesz potrzebować formy oparcia, gumy oraz powierzchni, po której stopa będzie się swobodnie ślizgać.

Mięsień smukły ćwiczenie pozycja

Ustaw oparcie równolegle do miejsca mocowania gumy. Następnie załóż gumę na kostkę i usiądź w takiej odległości, aby noga trenowana ustawiona w pozycji neutralnej, będąc przy maksymalnym napięciu gumy, tworzyła z nią kąt prosty.

(2) Następnie oprzyj się na łokciach tak, aby kąt zgięcia w biodrze wynosił około 60° i ustaw nogę w odwodzeniu.

Według pracy z 2021 roku, pozycja ta pozwala na ustawienie mięśnia smukłego w maksymalnym rozciągnięciu, co umożliwi mu pracę w dużo większym zakresie ruchu.

(3) Rozpocznij ćwiczenie od intencji utrzymywania wyprostu kolana. Następnie przejdź do ruchu przywodzenia, lekko muskając piętą o podłoże. Kontroluj fazę powrotu, licząc do trzech.

Mięsień smukły ćwiczenia

Ćwiczenie to wykorzysta duże ramię momentu mięśnia smukłego dla ruchu przywodzenia, które w pozycji neutralnej jest jednym z największych, ustępując jedynie przywodzicielowi krótkiemu. Zapewni to jego większy wkład do ruchu, pomimo małej siły samego brzuśca.

Ruch ten zminimalizuje także pracę innych mięśni przyczepiających się do gęsiej stopy. Mięsień krawiecki jest odwodzicielem biodra, a mięsień półścięgnisty ma znikomą zdolność do przywodzenia.

Dlatego istnieje duża szansa, że naprężenia generowane przez to ćwiczenie, odczuwane po wewnętrznej stronie kolana pochodzą od mięśnia smukłego.

Natomiast intencja ciągłego wyprostu kolana zabezpieczy ruch przed zbędnymi kompensacjami oraz dodatkowo zmniejszy udział tylnej grupy mięśni uda do ruchu przywodzenia

Zobacz też: 

Ćwiczenia na ból biodra

Ból pośladka - mięsień pośladkowy wielki, ćwiczenia

Literatura