Ostatnia aktualizacja:
2024-04-11

PSEUDO rwa kulszowa przez staw krzyżowo biodrowy?

Nie tylko klasyczna rwa kulszowa powoduje problemy w nogach. Jest również “pseudo rwa”, której źródłem jest staw krzyżowo biodrowy. Sprawdź czy to masz!

Jeżeli odczuwasz dolegliwości w lędźwiach promieniujące w kierunku nogi, w tym wpisie poznasz testy, dzięki którym możesz sprawdzić czy zmagasz się z pseudo rwą kulszową. Jest to opisywany przez badania problem, którego objawy są zbliżone do klasycznej rwy kulszowej, spowodowanej przez przepuklinę. 

Rwa kulszowa - czyli co? 

Rwa kulszowa jest powszechnym terminem, fachowo nazywana zespołem korzeniowym. Jest to ból pleców z bólem promieniującym do kończyny dolnej wraz z objawami radikulopatii, czyli zaburzeń czuciowo-ruchowych - i to wszystko głównie za sprawą nerwów.

Rwa kulszowa

Tak więc możemy odczuwać wtedy ból pleców, oraz najczęściej jeszcze WIĘKSZY, promieniujący ból w nodze. Podobnych objawów bólowych możemy się spodziewać również podczas problemu ze stawem krzyżowo-biodrowym, któremu towarzyszyć może efekt “pseudo rwy kulszowej”. 

Rwa kulszowa a staw krzyżowo biodrowy

Staw krzyżowo-biodrowy zlokalizowany jest między kością krzyżową a kością biodrową i łączy kręgosłup z kośćmi miednicy. Jego główną funkcją jest amortyzacja i przenoszenie obciążeń między tułowiem a kończynami dolnymi. W jednym z badań przyjmuje się, że częstość występowania objawów spowodowanych stawem krzyżowo-biodrowym wśród osób z bólem dolnej części pleców, wynosi około 25%.

Staw krzyżowo biodrowy

Slipman i wsp. w 2000 roku zbadali wzorzec rzutowania bólu ze stawu krzyżowo-biodrowego. 50 osobom z lokalnym bólem wstrzyknięto substancje, mające za zadanie zwiększyć odczuwanie bólu i przez to skierować go na inne obszary ciała. 

Wyniki były takie, jak widzisz poniżej na zdjęciu. Przykładowo, 48% osób odczuwało ból również w udzie, 28% w podudziu i tak dalej.

Tabela Rwa kulszowa

Można również wspomnieć tu o pracy Fortina i wsp. z 1994 roku, gdzie zbadali to samo u 10 ochotników, tym razem bezobjawowych. Po wstrzyknięciu im do stawu krzyżowo-biodrowego odpowiednich substancji prowokujących ból, na podstawie odczuć i obserwacji stworzono mapę maksymalnego obszaru bólowego.

pseudo rwa kulszowa

Można to krótko podsumować w taki sposób, że rzutowanie bólu ze stawu krzyżowo-biodrowego nie ogranicza się tylko do okolicy lędźwi i pośladków, ale również na inne obszary, podobne do “książkowej” rwy kulszowej. Może to być wynikiem chociażby złożonego unerwiania tego stawu. 

Rwa kulszowa a staw krzyżowo biodrowy - testy

Warto mieć tego świadomość, gdy podejrzewasz, że zmagasz się z rwą kulszową. Przejdźmy teraz do testów, dzięki którym jesteś w stanie ocenić, czy Twoim problemem jest właśnie staw krzyżowo-biodrowy.

Warto tu wspomnieć, że możemy się spotkać również z innymi testami oceniającymi ruchomość tego stawu. Jest z nimi jednak problem, o którym więcej możesz posłuchać tutaj. 

Testy które tu pokazaliśmy, tak jak wspomnieliśmy, na zasadzie kompresji mają za zadanie odtworzyć objawy towarzyszące Ci na co dzień. 

Rwa kulszowa przez staw krzyżowo biodrowy - kiedy może spotkać?

Podobne kompresje możesz stwarzać sobie samodzielnie, gdy np. siedzisz obciążając mocniej bolesną stronę, chodzisz po schodach, czy zmieniasz pozycję podczas spania. 

Możliwe, że zauważasz u siebie coś takiego.  

A co może powodować taki problem? Upadek bezpośrednio na pośladki, wypadek samochodowy, nieoczekiwane wejście w dziurę, czy też ciąża. Z doświadczenia obserwujemy również, że osoby po urazach kolan często się z tym zmagają z uwagi na odciążanie jednej z nóg.

Rwa kulszowa przez staw krzyżowo biodrowy - co robić?

Jeżeli chodzi o to, jak sobie pomóc w takim problemie, badania zalecają ćwiczenia. W tym filmie możesz zobaczyć kilka przykładowych. Natomiast jeżeli oczekujesz czegoś bardziej dopasowanego do siebie, wypełnij ankietę u nas na stronie, klikając w “Odbieram swój plan”.

Z kolei aby dowiedzieć się więcej o samej rwie spowodowanej przepukliną, sprawdź poniższe  odcinki, gdzie dowiesz się więcej o jej wskaźnikach oraz testach na nią. 

👉https://youtu.be/DlKQP9U2iwM 

👉https://youtu.be/jKXz6RQzLgo

Literatura