Rwa kulszowa jest terminem powszechnym, dlatego pisząc “rwa kulszowa” w tym wpisie odnoszę się do zespołu korzeniowego spowodowanego przepukliną a precyzyjniej przemieszczonym materiałem krążka, co dokładnie przedstawiam w tym wpisie.
Mianem “zespołu korzeniowego” określamy ból pleców z bólem promieniującym do kończyny dolnej wraz z objawami radikulopatii, czyli zaburzeń czuciowo-ruchowych - i to wszystko za sprawą nerwów. Nerwy, jak inne tkanki w naszym ciele, posiadają zdolność do regeneracji. W jaki sposób jesteśmy w stanie usprawnić tę regenerację?
Regeneracja nerwów w rwie kulszowej- czy to dla Ciebie?
W momencie, gdy oprócz bólu pleców szczególnie odczuwasz dolegliwości w kończynach dolnych (t.j. drętwienie, mrowienie, osłabienie czucia, siły czy odruchów), prawdopodobnie Twoim nerwom przyda się wsparcie regeneracji. Mówimy wtedy o dolegliwościach pochodzenia nerwowego.
Warto wykonać odpowiednie testy i upewnić się, czy ból, z którym się zmagasz jest pochodzenia nerwowego, czy też nie.
Przepuklina a ucisk nerwów w rwie kulszowej - rodzaje
Klasyfikacja Pfirrmanna przedstawia cztery stany kontaktu przepukliny z korzeniem nerwowym. Wyróżnia stan normalny, kontaktowy, odchylenia i ucisku.

Dlaczego przepuklina powoduje zaburzenia nerwów w rwie kulszowej?
W momencie, gdy przepuklina uciska korzeń nerwowy, jego funkcja zostanie zaburzona, jeśli ucisk jest wystarczająco duży. Dochodzi do obrzęku, stanu zapalnego i w końcu zwyrodnienia nerwu. Wynik objawów, takich jak ból, drętwienie, zaburzenia siły mięśni i inne, jest prawdopodobnie złożonym zjawiskiem wszystkich tych trzech czynników i może zależeć również od jeszcze innych, jak np. stopnia kompresji.
Samo w sobie zapalenie również jest uznawane za istotny czynnik w rozwoju objawowego zaburzenia funkcji nerwu. Tkanka jądra miażdżystego ma kwaśne pH i wykazano, że po ekstruzji do kanału kręgowego wywołuje stan zapalny. Wpływ zarówno ucisku i zapalenia na nerwy jest złożony, ale wydaje się, że oba te czynniki wzajemnie na siebie oddziałują, zwiększając całkowity efekt, jeśli są obecne w tym samym czasie.
Jeśli kontakt przepukliny jest jedynym obecnym sposobem oddziaływania, nie zawsze musi powodować ból lub inne objawy, co tłumaczy ogromną liczbę osób bezobjawowych.
👉Więcej o bezobjawowych osobach dowiesz się z tego wpisu.
Regeneracja nerwów w rwie kulszowej - jak to robić?
Powiedzmy sobie zatem, w jaki sposób jesteśmy w stanie wpływać na regenerację nerwów.
Jedną z możliwych form leczenia zachowawczego, która nam to umożliwi, jest zadbanie o aktywność fizyczną. Korzyści wynikające z ćwiczeń w przypadku regeneracji nerwu, obejmują m.in.:
- poprawę funkcji nerwów,
- zmniejszenie bólu neuropatycznego,
- zmniejszenie innych rodzajów dysfunkcji sensorycznych, np. drętwienia,
- zwiększenie i wyrównanie siły mięśni.
Co więcej, aktywność posiada mnóstwo innych korzyści, takich jak np. zwiększenie przepływu krwi, co ma korzystny wpływ na odżywienie i regenerację tkanek, w tym również nerwowych. Dodatkowo rutynowa i zrównoważona aktywność zmniejsza produkcję wolnych rodników oraz zwiększa produkcję związków przeciwzapalnych.
Poza codzienną aktywnością i ćwiczeniami warto w tym celu korzystać z neuromobilizacji, które wpływają na przyspieszenie procesu regeneracji podrażnionych nerwów obwodowych.👉W tym odcinku dowiesz się więcej o neuromobilizacji, wraz z jej przykładami.
Warto również przyjrzeć się odżywczości swojej diety i wyrównaniu jej niedoborów.
Regeneracja nerwów w rwie kulszowej - jak ona zachodzi?
Zobacz, jak wygląda proces regeneracji nerwu.
Regeneracja nerwów w rwie kulszowej - Twój kolejny krok
Jak widzisz, aktywność fizyczna i odpowiednio dobrane ćwiczenia są kluczowymi elementami, potrzebnymi do usprawnienia regeneracji nerwów. Zatem tak jak Twoje nerwy potrzebują regeneracji, tak i Ty potrzebujesz tego, co dla Ciebie w tym celu najlepsze.
Dlatego w Hediup.com otrzymasz:
✅ testy, dzięki którym samodzielnie ocenisz, czy Twój problem jest pochodzenia nerwowego,
✅ odpowiednie dla Ciebie ćwiczenia (w tym neuromobilizacje), które pomogą Ci usprawnić regenerację Twoich nerwów,
✅ wszystko ułożone w dostosowany do Ciebie plan postępowania, gotowy do wdrożenia od zaraz!