Ostatnia aktualizacja:
2024-09-08

Staw barkowo obojczykowy

W tym wpisie, opiszę jakie występują uszkodzenia stawu barkowo obojczykowego oraz dlaczego każda trwała zmiana w budowie ciała nie musi być bolesna.

Co mówią badania?

Badania mówią jasno, że u większości osób może występować forma zmiany, która pomimo groźnej nazwy nie będzie wpływać na dolegliwości odczuwane na co dzień.I tak - 96 na 100 osób, które mijasz na ulicy, ma jakąś formę zmiany w barku - często nawet więcej niż jedną. 22-wie z nich posiadają częściowe naderwanie stożka rotatorów, 78 - powiększenie kaletki podbarkowej, a aż 90 - zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego.

Staw barkowo obojczykowy - uszkodzenia

Przy uszkodzeniu tego stawu występuje specyficzne ustawienie obojczyka oraz objaw klawiszowy, czyli jego charakterystyczne przeskakiwanie. Zakres tego ruchu zależy od stopnia uszkodzenia, przypominając ruch klawisza w trakcie gry na pianinie. 

Staw barkowo obojczykowy uszkodzenia

Możemy wyróżnić 6 stopni jego uszkodzenia:

1 stopień: naciągnięcie więzadła barkowo obojczykowego

2 stopień: rozerwanie więzadła barkowo obojczykowego

3 stopień: rozerwanie więzadła barkowo obojczykowego, jak i więzadła kruczo obojczykowego, z 25 do 100% przemieszczeniem końca barkowego obojczyka, w porównaniu z obojczykiem po stronie przeciwnej.

4 stopień: więzadło barkowo obojczykowe oraz więzadło kruczo obojczykowe są zerwane, a koniec barkowy obojczyka ma tylne przemieszczenie.

5 stopień: jak wyżej, więzadło barkowo obojczykowe oraz więzadło kruczo obojczykowe są zerwane, ale dodatkowo przyczep mięśnia naramiennego, jak i mięśnia czworobocznego są zerwane, powodując niestabilność w stawie barkowo obojczykowym. Przemieszczenie obojczyka jest ponad trzykrotnie większe niż średnica dalszego końca obojczyka.

6 stopień: dystalny koniec obojczyka zostaje przesunięty do pozycji podbarkowej.

Typy uszkodzeń

➡️ Sprawdź dlaczego nie możesz uporać się bólem

Uszkodzony Staw barkowo obojczykowy - dlaczego nie boli?

Dlatego często wyolbrzymiany wpływ stanu tkanek na ból jest problematyczny, ponieważ nie powstaje on w miejscu, które nas boli, a w układzie nerwowym - konkretnie w mózgu, który czasem lubi płatać figle.

2 czy 6

To oznacza, że często nie warto tak bardzo skupiać się na zmianach strukturalnych, ponieważ nawet mimo ich obecności, możemy być w świetnej formie.Faktem jest, że w trakcie życia się zmieniamy i to jest normalne, a same zmiany możemy podzielić na pozytywne, neutralne i te negatywne.

Zmiany

Problem pojawia się w momencie, gdy za przyczynę swojego bólu zaczynamy postrzegać te neutralne zmiany, traktując je jako negatywne. Na przykład z uwagi na ich groźnie brzmiące nazwy lub uwierzenie bez upewnienia się, że to, co słyszeliśmy lub czytaliśmy o ich wpływie na ból, jest poparte dowodami.

Z kolei to zaczyna stopniowo przysłaniać możliwość powrotu do pełnej sprawności, gasząc nadzieję bo przecież “coś z moim ciałem jest nie tak”.

Jednak robią to bardzo podstępnie. “Przecież, jeżeli mam te zmiany, to przestaję obciążać ten staw, bo będzie jeszcze gorzej”

Wydaje się logiczne, ale jest to błąd - właśnie wchodzisz w błędne koło.

Takie postępowanie będzie prowadziło do stopniowego osłabiania Twojego ciała, zwiększenia podatności tkanek na urazy i doprowadzenia do tego, że w przyszłości coraz delikatniejsze ruchy będą mogły powodowaćdolegliwości.

Błędne koło

To jak do tego nie dopuścić?

Wychodząc z takiego założenia - “Okej, mam te zmiany, a więc co mogę zrobić, aby pomimo nich odbudować sprawność i wrócić na pełne obroty?"

Ciało ma dużo większe możliwości, niż by się mogło wydawać. Jest bardzo plastyczne, co umożliwia nam wpływanie na nie i kreowanie pozytywnych zmian, takich jak zmniejszanie bólu czy wzmacnianie go.

Poziom bólu oraz zdolności tkanek

Stan tkanek jest tylko częścią układanki, a nadmierne skupienie się na nich może przysłonić Ci inne istotniejsze elementy, utrudniając drogę do zwiększenia sprawności i ograniczając poczucie możliwości wpływu na sytuację.

Warto się zastanowić, czy jeżeli pomimo występowania zmian nie będziesz czuć bólu podczas wykonywania swoich ulubionych aktywności, a Twoja sprawność będzie wzrastać, to czy nadal będą one problemem?

Jeżeli nie i masz pytania, jak wrócić do sprawności pomimo zmian, odezwij się do, nas klikając guzik poniżej.

➡️ Sprawdź jak znaleźć przyczynę bólu w kilka minut, aby się z nim uporać

A Ty, jakie zmiany masz w swoim ciele i czy wpływają one na Twoje zdrowie?

Wpis jest również dostępny w formie wideo na naszym kanale Youtube:

Zobacz też:

Problemy kończyny górnej - Ból w łokciu.

Mięsień czworoboczny grzbietu - Ból karku ćwiczenia.

Literatura